‹ Prev
Next ›
Rexel 2101234 Hd2150 Hole Punch
- Heavy duty metal 2 hole punch for up to 150 sheets of paper (80 gsm)
- Ideal for larger documents and paper stacks
- Extra long handle and hollow pin technology for effortless and comfortable punching
- Adjustable paper depth and metal paper guide bar that locks for accurate punching
- Punches 2 standard 6mm holes that are 8cm apart
- Easy to empty confetti tray to prevent spills
Product Details
General Information
| Punch capacity | 150 sheets |
| Product colour | Silver |
| Material | Metal |
| Punch holes quantity | 2 |
| Punch distance | 8 cm |
| Hole diameter | 6 mm |
| Guide bar | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Adjustable paper depth guide | Yes |
| Package width | 163 mm |
| Package depth | 363 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 3.32 kg |
Product Information
| Type | Hole Punch |
| Brand | Rexel |
Description
Surprisingly little effort is needed to punch holes 6 mm, 8 cm apart through up to 150 sheets of paper with the powerful Rexel HD2150. The extra long handle and hollow pin technology make hole punching easy whilst adjustable paper depth and locking metal paper guides ensure total accuracy. - Robust metal construction for durability - Locking metal paper guide activated by a push button - Increased lever force and hollow punch pin technology for comfortable punching - Clear confetti traps simply slide up to empty - Punched holes Ø 6 mm, 8 cm apart
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.