‹ Prev
Next ›
Rexel Choices 75mm Lever Arch File Polypropylene A4 Red 2115504
100 Stock Available
- Replaceable spine pocket labels for easy identification of content
- 500 A4 sheet capacity (80 gsm)
- Thumbhole, cover lock and protected metal edges for easy handling and secure document storage
- Aligns pins and arches even when file is completely full
- No.1 mechanism for longevity of locking force and precise closing
- A4 lever arch file with 75mm capacity for up to 500 sheets of paper
- Colour: red
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Format | A4 |
| Product colour | Red |
| Inner colour | Red |
| Maximum capacity | 500 sheets |
| Media weight | 80 g/m² |
| Rings quantity | 2 |
| Ring material | Stainless steel |
| Reinforced edges | Yes |
| Spine label | Yes |
| Spine width | 7.5 cm |
| Spine pocket | Yes |
| Thumb hole | Yes |
| Width | 290 mm |
| Depth | 72 mm |
| Height | 318 mm |
| Weight | 450 g |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Lever Arch File |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
| FSC | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
Description
Rexel Choices A4 PP Lever Arch File Co-ordinate your workspace with the Rexel Choices range. High quality A4 Lever Arch File for professional office users. Unique No. 1 mechanism ensure superior performance. - Rexel Choices - Perfectly co-ordinated - Patented No.1 mechanism with outstanding locking force for consistently precise closing, guaranteed to close reliably even after 10,000 uses - Perfect alignment of pins and arches even when file is completely full - Replaceable spine pocket labels for easy identification of content - Thumbhole, cover lock and protected metal edges for easy handling and secure document storage - 500 A4 sheet capacity (80 gsm) 3 year guarantee on the mechanism, FSC certified
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.