- Colour: Green
- Supplied in a pack of 50
- Classic standard capacity suspension files
- 15mm capacity holds up to 150 sheets
- 100% recycled quality manilla
- Contrasting interior helps prevent misfiling
- Snap on tabs and printable inserts
- Size: Foolscap (216x343mm)
<
>
Rexel Crystalfile Classic Suspension File Foolscap Green (Pack of 50) 78046
25 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: SS7024463 Stock Available
-
Product Code: CL8897X42 Stock Available
-
Product Code: PPR0061117894 Stock Available
-
Product Code: GH14094188 Stock Available
-
Product Code: KF01624141 Stock Available
-
Product Code: KF01625165 Stock Available
-
Product Code: RX1223380 Stock Available
-
Product Code: LZ1110953 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Form | V-Base Files |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Dimensions | 240x387mm |
| Capacity | 15mm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Material | Manilla |
| Recycled Product | Minimum 77% Recycled Material |
| Grammage | 230gsm |
| Runner Width | 387mm |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Suspension File & Accessories |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
Description
This pack of 50 Rexel Crystalfile Classic foolscap suspension files have a 15mm capacity with the ability to hold up to 150 sheets of 80gsm paper. Made from high quality manilla and from 100% recycled materials with extra strong steel runners for additional support, these suspension files come complete with snap proof, multi-positionable tabs and printable inserts. Ideal for filing cabinets, desk drawers and desk top organisers, this pack contains 50 green files.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
