‹ Prev
Next ›
Rexel Jiffex Foolscap Transfer File Buff (Pack of 50)
Stock is Available
- Premium quality 315gsm manilla for added strength & durability.
- Ideal for storing quotes projects and personal documents.
- Suitable for archiving into storage systems.
- Mechanism allows quick and easy insertion and removal of punched papers.
- Compressor bar.
- Buff.
- Pack 50.
- Our strongest ever Transfer File
Product Details
General Information
| Colour | Buff |
| Size | Foolscap |
| Product colour | Beige, Chamois |
| Width | 245 mm |
| Length | 344 mm |
| Package width | 366 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package height | 366 mm |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Folder |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
Description
Premium quality 315gsm manilla for added strength & durability. Ideal for storing quotes, projects and personal documents. Suitable for archiving into storage systems. Mechanism allows quick and easy insertion and removal of punched papers. Compressor bar ensures contents are held flat. Pre-printed labelling area for easy referencing. 32mm capacity. Foolscap and A4. Available in packs of 50. - Our strongest ever Transfer File