‹ Prev
Next ›
Rexel Optimum AutoFeed Plus 90X Automatic Cross Cut Shredder
- Up to 90 sheet capacity* & 8 sheet manual feed capacity*
- touch control
- 4 x 28mm cross cut (P-4)
- 220mm throat width
- 20 minute run time from cold
- 34 litre pull out bin
- shreds stapled documents paper clips & credit cards
- auto jam reverse
Product Details
General Information
| Shredding type | Cross shredding |
| Shredding staples | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Shredding paper clips | Yes |
| Shredding size | 4x28 mm |
| Basket volume | 34 L |
| Anti-jam mechanism | Yes |
| Basket capacity | 90 sheets |
| Noise level | 55 dB |
| Control type | Touch |
| Security level (paper) | P-4 |
| Duty cycle | 20 min |
| Product colour | Black, Grey |
| Media weight | 80 g/m² |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Bin full indicator | Yes |
| Width | 440 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 605 mm |
| Weight | 12 kg |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Personal Shredders |
Description
Rexel Optimum AutoFeed+ 90X Automatic Cross Cut Paper Shredder The Optimum AutoFeed+ 90X cross cut shredder automatically shreds up to 90x A4 sheets of paper (80gsm) at a time, into P-4 (4x28mm) cross cut pieces. This auto feed shredder machine is a sophisticated office shredder, featuring a 34L pull out bin. No need to manually feed paper, or remove staples and paper clips first, this automatic paper shredder will do all the work for you.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.