‹ Prev
Next ›
Rexel Precision P225 2 Hole Punch 25 Sheet Silver/Black 2100743
Stock is Available
- The Rexel P225 is a 2-hole punch with a patented paper alignment indicator properly aligned punching every time
- Easy-to-view Paper Size Window
- Soft feel handle insert for comfortable operation
- Hinged confetti hatch and non-slip feet
- Angled bottom makes inserting paper easier
- Retractable paper size guide
- Handle lock down feature for efficient storage - perfect for storing in a desk drawer
- 5 Year Guarantee
- Colour: Silver/Black
- Metal 2 hole punch for punching up to 25 sheet of paper (80 gsm)
- Patented Paper Alignment Indicator for accurate punching
- Adjustable guide bar with easy-to-view paper size indicator window
- Ergonomic design and soft feel handle for comfortable use
- Angled base to make it easier to insert paper
- Handle locks down for space-saving storage
- Name plate to clearly identify ownership
- Easy to empty, hinged confetti tray which is translucent to view contents
- Non-slip feet to prevent movement when in use and damage to your desk
- 5 year guarantee
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Punch capacity | 25 sheets |
| Product colour | Black, Silver |
| Material | Metal |
| Punch holes quantity | 2 |
| Punch distance | 8 cm |
| Hole diameter | 6 mm |
| Guide bar | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Soft grip | Yes |
| Handle lock down | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Paper alignment indicator | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Package width | 147 mm |
| Package depth | 65 mm |
| Package height | 167 mm |
| Package weight | 655 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Perforators |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
Description
Amoung the many unique, innovative and patented features of this punch you will find the paper alignment indicator which guarantees accurate punching everytime, the ergonomic design using soft feel materials and the integrated handle hold down feature allowing efficient storage. Ideal for standard office use, the premium robust 2 hole punch also incorporates a name plate facility for personlisation, adjustable papersize guide and easy view window for accurate alignment and hinged confetti tray for trouble-free discarding of chips. - Retractable Paper Size Guide - Angled bottom section makes inserting paper easier