‹ Prev
Next ›
Targus 15.6 Inch Geolite Ecosmart Essential Laptop Case Black TSS984GL
74 Stock Available
- Zippered, padded laptop compartment with document divider
- Front, zippered storage pocket
- Removable, adjustable shoulder strap
- Luggage trolley pass-through strap
- Soft-touch, comfort carry handles
- Thin-profile design with water-resistant fabric
- Interior made using recycled materials, including 2 water bottles
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Case type | Slip case |
| Product main colour | Black |
| Brand compatibility | Any brand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Gender | Unisex |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Protection features | Water resistant |
| Made with recycled materials | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Country of origin | China |
| Quantity | 1 |
| Width | 400 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 280 mm |
| Weight | 540 g |
Product Information
| Brand | Targus |
| Type | Laptop |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| CE Marking | Yes |
Description
Stay organised and stay ahead with the 15-16" GeoLite EcoSmart Slim Brief. Sporting a modern design, it’s ideal for professionals looking to balance style, storage, and laptop protection. Slimmer than a briefcase and more functional than a sleeve, the GeoLite EcoSmart Slim Brief offers a divided laptop compartment allowing for a separate space for documents and files. The front zip compartment provides easy access to your phone, charger, and other accessories. Its removable shoulder strap, soft-grip handles, and luggage trolley strap offer comfortable carrying options. And, its water-resistant exterior and earth-conscious interior, deliver on style, functionality, and sustainability.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.