‹ Prev
Next ›
Verbatim GNC-65 GaN 65W 3 Port Charger 32201
32 Stock Available
- 3-Port 65W PD 3.0 & QC 3.0 GaN Wall Charger
- Integrated GaN technology provides a high-power, efficient charge combined with slim and compact design
- Best travel companion thanks to foldable US prongs and replaceable EU and UK plugs
- Supports charging of up to 3 devices simultaneously with a maximum total output of 65W
- Supports super fast charging with USB Power Delivery 3.0, PPS and Quick Charge 3.0
- Equipped with 2 x USB-C PD 3.0 up to 65W and 1 x USB-A QC 3.0 up to 18W
- Features four safety protection systems, including over-current protection, over-voltage protection, short circuit protection, and over-temperature protection
- The charger is made of high-quality and flame resistant materials, making it a safe, fast, and portable charging solution for compatible devices
- Comes in a plastic free packaging
Product Details
General Information
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overheating, Short circuit |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Plug and Play | Yes |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 1.5 A |
| Maximum power | 65 W |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Minimum output voltage | 3.3 V |
| Port 1 output power | 45 W |
| Port 2 output power | 18 W |
| Port 3 output power | 18 W |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Output current (12V) | 3 A |
| Output current (15V) | 3 A |
| Output current (20V) | 3.25 A |
| Port 1 output current | 3.25 A |
| Port 2 output current | 3.25 A |
| Port 3 output current | 3 A |
| Compatible power plug types | EU, UK, US |
| Width | 29.4 mm |
| Depth | 58.7 mm |
| Height | 47.3 mm |
| Weight | 105 g |
| Package width | 47 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 117.5 mm |
| Package weight | 220 g |
| Package type | Hanging box |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
Product Information
| Brand | Verbatim |
| Type | Port Charger |
Key Data
| CE Marking | Yes |
Description
65w 3-in-1 Charging\n\nVerbatim’s 65W GaN Wall Charger combines two USB-C PD 65W ports and one USB-A QC 3.0 port in a sleek, palm sized design. Ideal for the office, home or travelling to power your laptop, tablet, smartphone, gaming devices, and more. \n\nWith its foldable US prongs and replaceable EU and UK plugs, it’s the ultimate travel companion.\n\nSafe and Reliable\n\nThe GaN charger is made with high-quality, flame-resistant materials and features four safety protection systems, including over-current protection, over-voltage protection, short circuit protection, and over-temperature protection to ensure your safety while charging.\n\n
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.