‹ Prev
Next ›
Wypall Critical Clean Interfolded Cleaning Cloths Colour Coded Red (Pack of 50) 7444
131 Stock Available
- Advanced Hydroknit technology ensures each colour coded cloth is strong and fast absorbing; rectangular sheets with raw edges made of chemically untreated and unmodified cellulose fibers and polypropylene
- Food contact certified, these colour-coded cleaning cloths are available in 4 different colours to help avoid cross-contamination
- Wypall X50 Critical Clean cleaning cloths are designed to enhance regulatory workplace hygiene practices and compliance; specially designed for light and medium duty wiping tasks and particularly suited to food preparation and processing environments
- These wiping cloths are available in a hygienic poly pack helping provide protection from contaminants; single sheet dispensing helps to prevent grime/dirt touching the cleaning wipes while also controlling usage
- Pack of 50
- These 1 ply, durable wiping cloths are designed to support colour-coded cleaning
Product Details
General Information
| Form | General Purpose Cloths |
| Dimensions (WxDxH) | 235x278x208mm |
| Cloth/Sheet Size | 245x416mm |
| Colour | Red |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Weight | 2.25kg |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Sheet Size | 245x416mm |
Product Information
| Brand | Wypall |
| Type | Cloths & Wipes |
Description
Keep your site areas clean and tidy with these Wypall Cleaning Cloths. These cloths have been manufactured from unique HYDROKNIT fabric with excellent absorbency, making them perfect for mopping up and cleaning your site on a daily basis, as well as dealing with spills and avoiding stains. Packaged in pop-up dispensers to keep cloths hygienic and easy to access, these red cloths can be used to implement colour coded cleaning to avoid cross-contamination. This pack contains 50 red cloths.
Also Consider
-
Product Code: WX430931569 Stock Available
-
Product Code: PX20011779 Stock Available
-
Product Code: KC02090533 Stock Available
-
Product Code: KC02089107 Stock Available
-
Product Code: KC02088392 Stock Available
-
Product Code: HEA00314
-
Product Code: HEA00312539 Stock Available
-
Product Code: NU71560899 Stock Available
-
Product Code: ME.28506 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: WX430931569 Stock Available
-
Product Code: PX20011779 Stock Available
-
Product Code: KC02090533 Stock Available
-
Product Code: KC02089107 Stock Available
-
Product Code: KC02088392 Stock Available
-
Product Code: HEA00314
-
Product Code: HEA00312539 Stock Available
-
Product Code: NU71560899 Stock Available
-
Product Code: ME.28506 Stock Available