‹ Prev
Next ›
Xerox B230 A4 Wireless Mono Laser Printer B230VDNIUK
33 Stock Available
- WORK FROM HOME: Perfect for small teams or home offices that need technology that fits in tight spaces and is easy to setup. The Xerox B230 Printer is perfect for owners looking for a small, reliable, wireless printer.
- RELIABLE PERFORMANCE: Black and white wireless printer, with print speeds up to 36 Letter pages per minute /34 A4 pages per minute, automatic two-sided printing, 250-sheet paper capacity and high-resolution image quality.
- CONVENIENCE AND CONNECTIVITY: Built-in Wi-Fi and support for Apple AirPrint, Mopria Print Service and Chromebook printing means the B230 is made for users that print from a wide range of mobile devices. And, simple installation without the need for local IT support means you are up and running right out of the box.
- STAY SECURE: Comprehensive security features protect against rising and increasingly sophisticated cyber threats by safeguarding access and protecting sensitive data and documents.
- LESS WASTE: This printer minimizes environmental impacts with features like automatic 2-sided a N-up printing to save paper. And our Green World Alliance program offers hassle-free toner cartridge recycling.
Product Details
General Information
| Colour | No |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 2400 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 34 ppm |
| Print resolution black | 600 x 600 DPI |
| Time to first page (black, normal) | 6.8 s |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Number of print cartridges | 1 |
| Page description languages | PCL 5, PCL 6, PostScript 3 |
| Recommended duty cycle | 0 - 2500 pages per month |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 251 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 250 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 1 sheets |
| Manual feeder | Yes |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Card stock, Envelopes, Glossy paper, Heavy paper, Labels, Letterhead, Plain paper, Pre-printed, Recycled paper, Rough paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5 |
| Non-ISO print media sizes | Folio, Legal, Oficio, Statement |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | C5 |
| Custom media width | 98 - 216 mm |
| Custom media length | 148 - 356 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 105 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 200 g/m² |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 60 - 105 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-B |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Google Cloud Print, Mopria Print Service |
Product Information
| Brand | Misc |
Description
The Xerox B230 printer includes built-in Wifi with Wi-Fi Direct and is easy to set up with Xerox Smart Start Software, so it is ready to work hard right out of the box. Print from your mobile devices with support for Apple AirPrint, Mopria Print Service and Chromebook printing. Designed for small businesses with features such as automatic 2-sided printing on letter and legal sized paper, standard paper capacity of 250 sheets, a 1 GHz dual core processor with 256 MB of memory, and monthly print volumes up to 2,500 pages, the B230 is a workhorse. And our Green World Alliance program offers hassle-free toner cartridge recycling.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.