‹ Prev
Next ›
Xerox B410 A4 Mono Laser Printer B410VDN
3 Stock Available
- Benchmark ease of use: Built for simplicity with minimal need for IT support during setup and beyond. The Xerox Easy Assist App provides a hassle-free experience, right from your smart phone. Combined with a quick and easy 4.3-inch touch screen.
- Convenient and compact: Ideal for tight spaces – whether it's under a counter, at a reception area or on a desk – this right-sized printer fits exactly where you need it. Interruptions are minimized with its small, lightweight and quiet operation.
- Superior work experience: Boost your productivity with the Xerox Easy Assist App that provides convenient, secure and intuitive monitoring and management of your printer. Quickly browse and print files, monitor printer status, check toner levels, and more.
- Sustainable choice: This printer meets the highest energy efficiency standards including EPEAT and ENERGY STAR . And, as they're made with up to 25' post-consumer recycled plastic, they're also environmentally responsible.
- Quality performance: Elevate everyday printing with impact, crisp lines and sharp text at 1200 x 1200 dpi. And with fast processing and print speeds, this printer keeps up with the high demands of busy work teams.
- Mobile ready features including Apple AirPrint and Mopria to make it easy to connect and print from any device
Product Details
General Information
| Colour | Yes |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 47 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 24 ppm |
| Warm-up time (from sleep mode) | 6.9 s |
| Time to first page (black, normal) | 5.4 s |
| Print margins (top, bottom, right, left) | 4.2 mm |
| Watermark printing | Yes |
| Secure printing | Yes |
| Booklet printing function | Yes |
| Maximum duty cycle | 175000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Number of print cartridges | 1 |
| Page description languages | PCL 5, PCL 6, PDF 1.7, PostScript 3 |
| Recommended duty cycle | 0 - 20000 pages per month |
| Printer fonts | Bitmap, PCL, PostScript |
| Number of PCL fonts | 94 |
| Number of bitmap fonts | 2 |
| Number of scalable fonts | 163 |
| Country of origin | China |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 650 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 550 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Card stock, Envelopes, Glossy paper, Heavy paper, Labels, Letterhead, Lightweight paper, Plain paper, Pre-printed, Recycled paper, Rough paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Multi-purpose tray media types | Bond paper, Envelopes, Glossy paper, Heavyweight paper, Labels, Letterhead, Plain paper, Preprinted forms, Recycled paper |
| Custom media width | 105 - 216 mm |
| Custom media length | 148 - 360 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 120 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 216 g/m² |
| Duplex media weight | 60 - 120 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
Product Information
| Brand | Misc |
Description
Simple, Reliable and Secure, ready to take the hassle out of hard work? The Xerox B410 Printer provides everything you need and nothing you don’t to get more done — right-sized functionality, fast print speeds, high-quality output and optional Wi-Fi. Setup is a snap, perfect for small to midsize work teams that need dependable printing, the B410 Printer is ready for business right out of the box. The Xerox Easy Assist App provides guided Wi-Fi setup from the convenience of your mobile phone. That means you get on with your day and start printing in minutes and not hours — all with minimal IT support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.