‹ Prev
Next ›
Xerox C320 A4 Wireless Colour Laser Printer C320VDNI
- Wireless colour laser printer
- Up to 33 ppm print speeds
- Hi-Speed USB ports, Ethernet and Wi-Fi
- Automatic duplex printing
- Monthly page volume: 6,000
- Print from Apple AirPrint, Chromebook, Mopria and Wi-Fi Direct
- One paper tray
- Compatible with Windows 10 and 11 and Mac OS 11 onwards
Product Details
General Information
| Colour | Yes |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 4800 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 35 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print resolution colour | 4800 x 4800 DPI |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 35 ppm |
| Warm-up time (from sleep mode) | 65 s |
| Time to first page (black, normal) | 7.1 s |
| Time to first page (colour, normal) | 7.6 s |
| Print margin top (min) | 4.2 mm |
| Print margin bottom (min) | 4.2 mm |
| Print margin right (min) | 4.2 mm |
| Print margin left (min) | 4.2 mm |
| Watermark printing | Yes |
| Secure printing | Yes |
| Booklet printing function | Yes |
| Maximum duty cycle | 65000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Number of print cartridges | 4 |
| Page description languages | PCL 5, PCL 6, PDF 1.7, PostScript 3, XPS |
| Recommended duty cycle | 0 - 6000 pages per month |
| Printer fonts | Bitmap, PCL, Scalable |
| Number of PCL fonts | 94 |
| Number of bitmap fonts | 2 |
| Number of scalable fonts | 163 |
| Total number of input trays | 3 |
| Total input capacity | 901 sheets |
| Total output capacity | 170 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 250 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 650 sheets |
| Manual feeder | Yes |
| Maximum input capacity | 901 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Card stock, Envelopes, Glossy paper, Heavy media, Labels, Letterhead, Lightweight paper, Plain paper, Pre-printed, Recycled paper, Rough paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Custom media width | 98 - 216 mm |
| Custom media length | 148 - 356 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 216 g/m² |
| Duplex media weight | 105 g/m² |
| Direct printing | Yes |
Product Information
| Brand | Misc |
Description
Boost your productivity and transform the way you work with Xerox technology. This dependable colour printer is perfect for small work teams.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.