‹ Prev
Next ›
Xerox C325 4-in-1 Wireless Colour Laser Printer C325VDNI
23 Stock Available
- Copy, print, scan, fax
- Ideal for small and medium businesses and home offices
- Access to optional advanced document workflow with Xerox Workflow Central Platform
- Comprehensive security features are built in
- Mobile ready features including Apple AirPrint and Mopria Print Service to make it easy to connect and print from any device
Product Details
General Information
| Print technology | Laser |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 4800 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 35 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print resolution colour | 4800 x 4800 DPI |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 35 ppm |
| Warm-up time | 65 s |
| Time to first page (black, normal) | 7.2 s |
| Time to first page (colour, normal) | 7.5 s |
| Print margin top (min) | 4.2 mm |
| Print margin bottom (min) | 4.2 mm |
| Print margin left (min) | 4.2 mm |
| Print margin right (min) | 4.2 mm |
| N-in-1 print function | Yes |
| Watermark printing | Yes |
| Booklet printing function | Yes |
| Copying | Colour copying |
| Duplex copying | Yes |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Duplex copying mode | Auto |
| Time to first copy (black, normal) | 6.8 s |
| Time to first copy (colour, normal) | 7.1 s |
| Maximum number of copies | 9999 copies |
| Copier resize | 25 - 400% |
| N-in-1 copy function | Yes |
| Background adjustment function | Yes |
| Center erase function | Yes |
| Edge erase function | Yes |
| Watermark copying | Yes |
| Scanning | Colour scanning |
| Duplex scanning | Yes |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Duplex scanning mode | Auto |
| Maximum scan area | 216 x 356 mm |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | E-mail, FTP, Network folder, PC, USB |
| Scan speed (colour) | 30 ppm |
| Scan speed (black) | 40 ppm |
| Image formats supported | JPEG, TIFF |
| Document formats supported | PDF, XPS |
| Scan drivers | ICA, TWAIN, WIA |
Product Information
| Brand | Misc |
Description
Is ease, reliability, and security too much to expect from your printer? What about seamless connectivity and vibrant color? Not if you’re a small or medium-sized business with remote employees. You need a hardworking printer that supports productivity instead of getting in the way. Say hello to the Xerox C325 Color Multifunction Printer (MFP). With minimal learning curve, this device has everything small work teams and home offices need.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.