‹ Prev
Next ›
Xerox C410/VersaLink C415 Toner Cartridge Black 006R04677
Stock is Available
- SPECIFICATION: Genuine Xerox Part: 006R04677 ; Page Yield: 2400 Pages.
- RELIABLE: Compatible toners may risk breakdown, poor colours and reduced page yields. Print with Genuine Xerox Toners for spot-on results, vibrant colours and sharp edges.
- OPTIMAL: Original Xerox cartridges made by Xerox for Xerox C410 Color Printer/VersaLink C415 Color Multifunction Printer printers and work straight out of the box. Your printer reads the chip, you press 'Start' and it starts working.
- HIGH PERFORMANCE: Xerox Genuine cartridges are made for Xerox printers to work at their best. Independent testing proved Genuine Xerox Supplies to be more reliable and deliver up to 27' higher page yields than non-genuine alternatives.
- STATE OF THE ART: Made in factories conforming to some of the most stringent international health, safety and sustainability standards.
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Xerox |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Xerox C410 Colour Printer Xerox VersaLink C415 Colour Multifunction Printer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2400 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Product colour | Black, Yellow |
| Country of origin | China, Mexico |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 90.5 mm |
| Package weight | 330 g |
| Package type | Box |
| Compliance certificates | UKCA, CE |
| Certification | CE, UKCA |
| Package dimensions (W x D x H) | 117.1 x 184.9 x 90.4 mm (4.61 x 7.28 x 3.56") |
| Package weight (imperial) | 0.327 kg (0.72 lbs) |
| Sustainability compliance | Yes |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Xerox Genuine Xerox C410 Color Printer/VersaLink C415 Color Multifunction Printer Black Standard capacity Toner Cartridge (2400 Pages) - 006R04677 is specially formulated and tested to provide the best image quality and most reliable printing you can count on page after page. Xerox Genuine Supplies and Xerox equipment are made for each other. Accept no imitations. Compatible toners may risk breakdown of Xerox printers and result in poor print quality and weak colours. With over 75 years' experience, Genuine Xerox Supplies are something you can rely on.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.