‹ Prev
Next ›
Xerox Everyday Remanufactured Toner Cartridge Black For HP CE285A 106R02156
Ships in 10-14 Business Days
Stock is Available
- Works with Compatible
- HP
- Laser Printer: LaserJet Pro M1212nf - LaserJet Pro P1102 - LaserJet Pro P1109w - LaserJet Pro M1132 - LaserJet Pro P1109 - LaserJet P1102s - LaserJet P1109 Printer - LaserJet P1109w Printer - Tsunami 4:1 NA/ROW - LaserJet P1102 - TSUNAMI 4:1 CIS/ME/RUSSIA - LaserJet P1102w - Tsunami 3:1 Russia Derivative - Tsunami 3:1 NA/ROW - LaserJet Pro M1217nfw - LaserJet Pro P1102w
- HP
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45% compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World Alliance supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Compatible |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | LaserJet P1102/P1102W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1600 pages |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Replacement for | HP 85A |
| OEM code | CE285A |
| Country of origin | Vietnam |
| Operating temperature (T-T) | 17 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 35 - 85% |
| Weight | 749 g |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 860 g |
| Package type | Box |
| Certification | RoHS, REACH SVHC,CE MARK STMC, ISO 9001 |
| Harmonized System (HS) code | 8443.99.1000 |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| Nordic Swan | Yes |
Description
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: WX2171745 Stock Available
-
Product Code: SE06080254 Stock Available
-
Product Code: CL8896X36 Stock Available
-
Product Code: DV9257X240 Stock Available
-
Product Code: CR1011X41 Stock Available
-
Product Code: MK8720X22 Stock Available
-
Product Code: KF011211369 Stock Available
-
Product Code: GL522111768 Stock Available
-
Product Code: BC91436244 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER416 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: WX2171745 Stock Available
-
Product Code: SE06080254 Stock Available
-
Product Code: CL8896X36 Stock Available
-
Product Code: DV9257X240 Stock Available
-
Product Code: CR1011X41 Stock Available
-
Product Code: MK8720X22 Stock Available
-
Product Code: KF011211369 Stock Available
-
Product Code: GL522111768 Stock Available
-
Product Code: BC91436244 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER416 Stock Available