‹ Prev
Next ›
Xerox VersaLink C400/C405 Toner Cartridge Extra High Yield Black 106R03528
Stock is Available
- Works with Original
- Xerox
- Laser Printer: VersaLink C405 - VersaLink C400
- VersaLink: C405DN - C400DN
- Xerox
- SPECIFICATION: Genuine Xerox Part: 106R03528 ; Page Yield: 10500 Pages.
- RELIABLE: Compatible toners may risk breakdown, poor colours and reduced page yields. Print with Genuine Xerox Toners for spot-on results, vibrant colours and sharp edges.
- OPTIMAL: Original Xerox cartridges made by Xerox for Xerox VersaLink C400 Color Printer?/?C405 Color Multifunction Printer printers and work straight out of the box. Your printer reads the chip, you press 'Start' and it starts working.
- HIGH PERFORMANCE: Xerox Genuine cartridges are made for Xerox printers to work at their best. Independent testing proved Genuine Xerox Supplies to be more reliable and deliver up to 27% higher page yields than non-genuine alternatives.
- STATE OF THE ART: Made in factories conforming to some of the most stringent international health, safety and sustainability standards.
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Xerox |
| Compatibility | Xerox VersaLink C400 Colour Printer Xerox VersaLink C405 Colour Multifunction Printer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 10500 pages |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 350 g |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Xerox Genuine Xerox VersaLink C400 Color Printer?/?C405 Color Multifunction Printer Black Extra High capacity Toner Cartridge (10500 Pages) - 106R03528 is specially formulated and tested to provide the best image quality and most reliable printing you can count on page after page. Xerox Genuine Supplies and Xerox equipment are made for each other. Accept no imitations. Compatible toners may risk breakdown of Xerox printers and result in poor print quality and weak colours. With over 75 years' experience, Genuine Xerox Supplies are something you can rely on.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.