‹ Prev
Next ›
Xerox VersaLink C620/C625 Toner Cartridge Yellow 006R04619
Stock is Available
- Works with Original
- Xerox
- Laser Printer: C625 - C620
- Xerox
- SPECIFICATION: Genuine Xerox Part: 006R04619 ; Page Yield: 6000 Pages.
- RELIABLE: Compatible toners may risk breakdown, poor colours and reduced page yields. Print with Genuine Xerox Toners for spot-on results, vibrant colours and sharp edges.
- OPTIMAL: Original Xerox cartridges made by Xerox for Xerox® VersaLink® C620 Color Printer?/?C625 Color Multifunction Printer printers and work straight out of the box. Your printer reads the chip, you press 'Start' and it starts working.
- HIGH PERFORMANCE: Xerox Genuine cartridges are made for Xerox printers to work at their best. Independent testing proved Genuine Xerox Supplies to be more reliable and deliver up to 27% higher page yields than non-genuine alternatives.
- STATE OF THE ART: Made in factories conforming to some of the most stringent international health, safety and sustainability standards.
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Xerox |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Xerox VersaLink C620 Colour Printer Xerox VersaLink C625 Colour Multifunction Printer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 6000 pages |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China, Mexico |
| Package width | 117.1 mm |
| Package depth | 184.9 mm |
| Package height | 90.4 mm |
| Package weight | 360 g |
| Package type | Box |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Certification | CE, UKCA |
| Package dimensions (W x D x H) | 117.1 x 184.9 x 90.4 mm (4.61 x 7.28 x 3.56") |
| Package weight (imperial) | 0.363 kg (0.8 lbs) |
| Sustainability compliance | Yes |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Key Data
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Xerox Genuine Xerox® VersaLink® C620 Color Printer?/?C625 Color Multifunction Printer Yellow Standard capacity Toner Cartridge (6000 Pages) - 006R04619 is specially formulated and tested to provide the best image quality and most reliable printing you can count on page after page. Xerox Genuine Supplies and Xerox equipment are made for each other. Accept no imitations. Compatible toners may risk breakdown of Xerox printers and result in poor print quality and weak colours. With over 75 years' experience, Genuine Xerox Supplies are something you can rely on.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.