Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Optimized for | UC |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Ear coupling | Circumaural |
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 O |
| Headphone sensitivity | 109 dB |
| Driver unit | 3.5 cm |
| Noise canceling type | Passive |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -44 dB |
| Number of microphones | 2 |
| Weight | 139.5 g |
| Package width | 217 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 52 mm |
| AC adapter included | No |
| Quick start guide | Yes |
| Quantity | 1 |
Product Information
| Brand | Connekt Gear |
| Type | Cables |
Description
Yealink UH35 is tailored for office users and remote workers who require a stable and comfortable communication experience.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.