‹ Prev
Next ›
Academy Visitor With Arms Bespoke Colour Back And Seat Tabasco Orange
- Durable and Stylish Backrest
- Practical and Comfortable
- Can Be Stacked up to 6 High
- Ideal for Boardroom, Public Waiting Areas, Canteens and Schools
- Built to EN1335 standards
- ANSI/BIFMAX 5.1-2017 Strength and Endurance Tested
Select Product Options
Colour: Bespoke Tabasco Orange
Arms: With Arms
Back Finish: Matching Bespoke Fabric
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Tabasco Orange |
| Back Height | 400mm |
| Back Width | 450mm |
| Frame | Chrome |
| Dimensions | 620x570x870mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Height | 460mm |
| Seat Depth | 490mm |
| Style | Visitors Chair |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 10kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Academy |
| Type | Visitor Seating |
Description
With the right amount of padding to keep you comfortable during conferences, this heavy duty multi-use meeting chair matches design with durability to leave you with a sleek, stackable seating solution. Choose between the fabric or breathable nylon back styles and optional arms to ensure the Academy matches all your requirements.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.