‹ Prev
Next ›
Brother TN-248 Toner Cartridges Value Pack CMYK Multipack TN248VAL
Stock is Available
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: HL-L3220CWE - MFC-L3740CDW - HL-L8230Cdw - HL-L8240Cdw - MFC-L3760CDW - DCP-L3520CDWE - MFC-L8390CDW - MFC-L3740CDWE - MFC-L8340CDW - DCP-L3560CDW - DCP-L3520CDW - HL-L3240CDW
- Brother
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- Each toner cartridge prints up to 1,000 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Expertly designed using the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
- Rigorously tested to ensure flawless reliability and keep breakdowns at bay
- Protect your warranty by using Brother genuine supplies
Product Details
General Information
| Colour | Assorted |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | MFC-L8340CDW, MFC-L8390CDW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 412 mm |
| Depth | 159 mm |
| Height | 453 mm |
| Weight | 1.43 kg |
| Package weight | 3.67 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 40 pc(s) |
| Pallet gross height | 18.8 cm |
| Pallet gross weight | 164.4 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| CE Marking | Yes |
Description
The Brother TN-248VAL toner multipack has been expertly engineered to guarantee that your prints are delivered fast and in perfect clarity. Genuine supplies provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty. Purchasing our TN-248VAL pack means you can print for longer, for less. Brother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-248VAL toners - worth it every time.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BA76701Stock is Available
-
Product Code: BF1487X1 Stock Available
-
Product Code: PF1131X59 Stock Available
-
Product Code: HPCF259XStock is Available
-
Product Code: KF01288487 Stock Available
-
Product Code: KF012891136 Stock Available
-
Product Code: LZ101025Stock is Available
-
Product Code: GL2139X
-
Product Code: 3M66729401 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER291 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: BA76701Stock is Available
-
Product Code: BF1487X1 Stock Available
-
Product Code: PF1131X59 Stock Available
-
Product Code: HPCF259XStock is Available
-
Product Code: KF01288487 Stock Available
-
Product Code: KF012891136 Stock Available
-
Product Code: LZ101025Stock is Available
-
Product Code: GL2139X
-
Product Code: 3M66729401 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER291 Stock Available