‹ Prev
Next ›
Brunswick Deluxe With Arms Chrome Frame Black Fabric Back Black Seat
- Generously Sized
- Deep Padded Seat Pad
- Contoured backrest
- Lightweight robust frame
- Integrated Polyurethane Armrests
- Stackable up to 4 high
Select Product Options
Colour: Black Fabric
Frame Colour: Chrome
Back Finish: Black Fabric
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black |
| Back Height | 380mm |
| Back Width | 480mm |
| Frame | Chrome |
| Dimensions | 620x510x830mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | 4 Leg |
| Weight | 13kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Height | 480mm |
| Seat Depth | 480mm |
| Style | Visitors Chair |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Brunswick Deluxe |
| Type | Banqueting & Conference Chairs |
Description
Make meetings a pleasure with the generously proportioned Brunswick Deluxe chair with its extra large backrest, deeply upholstered big seat and stylish wave shaped armrests.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.