Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black |
| Backrest Height | 380mm |
| Back Width | 450mm |
| Back Height | 380mm |
| Dimensions | 460x470x490mm |
| Frame | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | The OT Group |
| Leg Colour | Chrome |
| Leg Type | 4 Leg |
| Leg Material | Steel |
| With Arms | Yes |
| Weight | 8kg |
| Warranty | 2 Year |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Depth | 470mm |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Height | 490mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
Product Information
| Brand | Brunswick |
| Type | Visitor Seating |
Description
The Brunswick range is an established favourite choice within the Dynamic range. A comprehensive range of visitor seating that is uncomplicated and stylish in design. These comfortable chairs will stand the test of time in the most demanding environments.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.