Chiro High Back Bespoke Colour Back And Seat Ginseng Chilli
- Posture chair – approved by a UK Chiropractic Doctor
- Height adjustable ratchet backrest with pump up lumbar support
- Contoured foam seat and back for extra comfort
- Triple lever independent mechanism
- Independent seat and backrest tilt angle adjustment
- Seat slide
- Polished chrome 5 star base
- Tested to BS 5459-2
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Ginseng Chilli |
| Back Height | 620-670mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Width | 460mm |
| Back Type | High |
| Dimensions | 700x700x1080mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 19.5kg |
| With Arms | No Arms |
| Seat Height | 500-600mm |
| Seat Depth | 480--540mm |
| Seat Width | 510mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Chiro |
| Type | Office Chairs |
Description
More work hours are lost through back pain and injuries than any other reason, and the number of people reporting back issues is rising rapidly. One reason is poor seating posture at work, especially amongst office personnel. Chiro High Back and Medium Back posture seating are fully functional contoured chairs. They are feature rich and highly functional to ensure they can be adjusted to support any user in the best possible way. They can combat the discomfort of back sufferers and educe the likelihood of posture related medical problems being acquired. They carry the additional endorsement of the respected chiropractor Dr Robert Bateman and as well as stock fabrics can be bespoke upholstered in any fabric of your choice. The Chiros match their functionality and quality with a design signature that makes them one of our most sought after big value seating solutions.