‹ Prev
Next ›
Dura With Arms Orange Back Bespoke Colour Seat Tabasco Orange
Non-Returnable
- Air-mesh fabric seat
- Durable curved nylon backrest
- Single lever lock and tilt mechanism
- Durable fixed nylon armrest
- Weight tilt tension control
- chrome gas lift and 5 star base
Select Product Options
Colour: Orange
Seat Colour: Bespoke Tabasco Orange
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Tabasco Orange |
| Back Height | 490mm |
| Back Colour | Tabasco Orange |
| Back Width | 485mm |
| Back Type | Medium |
| Back/Seat Action | Lock & Tilt |
| Dimensions | 640x600x920-990mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 12kg |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Colour | Tabasco Orange |
| Seat Depth | 485mm |
| Seat Height | 410-480mm |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
Product Information
| Brand | Dura |
| Type | Office Chairs |
Description
Modern materials and design make the Dura a favourite in the Dynamic range. A flexi nylon backrest makes for a different and refreshing experience. Seven different colours are available to allow many colour combinations. If that isn’t enough, the seat can also be upholstered for further bespoke customization. Folding armrests are also available for this durable and versatile chair.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.