‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus I Lever Task Operator Chair With High Rise Draughtsman Kit Bespoke Colour Back And Seat Ginseng Chilli
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Single lever mechanism for gas lift control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
- Optional High Rise Draughtsman kit
Select Product Options
Colour: Bespoke Ginseng Chilli
Back Colour: Matching Colour
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Ginseng Chilli |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Back Height | 550-570mm |
| Back Colour | Ginseng Chilli |
| Dimensions | 600x600x1010-1350mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 10.2kg |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Colour | Ginseng Chilli |
| Seat Depth | 450mm |
| Seat Height | 610-860mm |
| Seat Width | 480mm |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 1 is a simple and effective operator chair that provides a comfortable seating experience. Seat and backrest heights can be adjusted in addition to seat depth adjustment - perfect to suit all different sizes. Available in a range of four different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.