‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus I Lever Task Operator Chair With High Rise Draughtsman Kit Bespoke Colour Back And Seat Senna Yellow
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Single lever mechanism for gas lift control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
- Optional High Rise Draughtsman kit
Select Product Options
Colour: Bespoke Senna Yellow
Back Colour: Matching Colour
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back Colour | Yellow |
| Back Height | 550-570mm |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Chair Colour | Yellow |
| Dimensions | 600x600x1010-1350mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Height | 610-860mm |
| Seat Depth | 450mm |
| Seat Colour | Yellow |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 10.2kg |
| With Arms | No Arms |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 1 is a simple and effective operator chair that provides a comfortable seating experience. Seat and backrest heights can be adjusted in addition to seat depth adjustment - perfect to suit all different sizes. Available in a range of four different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.