‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Lever Task Operator Chair With High Rise Draughtsman Kit With Height Adjustable Arms Bespoke Colour Back And Seat Ginseng Chilli
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Twin lever mechanism for gas lift and backrest tilt control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrest
- Optional High Rise Draughtsman kit
Select Product Options
Colour: Bespoke Ginseng Chilli
Back Colour: Matching Colour
Arms: With Height Adjustable Arms
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Ginseng Chilli |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Back Height | 530-560mm |
| Back Colour | Black |
| Dimensions | 600x600x1090mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 10.2kg |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Colour | Ginseng Chilli |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Height | 610-860mm |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 2 is an everyday operator chair suited to all environments - from call centres to the home office. The backrest can be reclined and locked in any position or be used for permanent contact and support. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.