‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Lever Task Operator Chair Mesh Back With Height Adjustable Arms Bespoke Colour Seat Stevia Blue
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured mesh backrest
- Twin lever mechanism for gas lift and backrest tilt control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrest
- Optional High Rise Draughtsman kit
Select Product Options
Colour: Bespoke Stevia Blue
Arms: With Height Adjustable Arms
Draughtsman Kit: No Draughtsman Kit
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Admiral Blue |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 500-540mm |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 11kg |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Colour | Admiral Blue |
| Seat Depth | 410mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 430-550mm |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 2 is an everyday operator chair suited to all environments - from call centres to the home office. The backrest can be reclined and locked in any position or be used for permanent contact and support. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.