‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Lever Task Operator Chair Mesh Back With Loop Arms Bespoke Colour Seat Maringa Teal
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured mesh backrest
- Twin lever mechanism for gas lift and backrest tilt control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrest
- Optional High Rise Draughtsman kit
Select Product Options
Colour: Bespoke Maringa Teal
Arms: With Loop Arms
Draughtsman Kit: No Draughtsman Kit
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back Height | 500-540mm |
| Back Colour | Black |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Chair Colour | Teal |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 430-550mm |
| Seat Colour | Teal |
| Seat Depth | 410mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 11kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 2 is an everyday operator chair suited to all environments - from call centres to the home office. The backrest can be reclined and locked in any position or be used for permanent contact and support. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.