‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Lever Task Operator Chair With High Rise Draughtsman Kit With Loop Arms Charcoal
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Twin lever mechanism for gas lift and backrest tilt control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrest
- Optional High Rise Draughtsman kit
Select Product Options
Colour: Charcoal Fabric
Back Colour: Matching Colour
Arms: With Loop Arms
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Back Colour | Charcoal |
| Back Height | 530-560mm |
| Chair Colour | Charcoal |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 600x600x1090mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 610-860mm |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Colour | Charcoal |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 10.2kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 2 is an everyday operator chair suited to all environments - from call centres to the home office. The backrest can be reclined and locked in any position or be used for permanent contact and support. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.