‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus III Lever Task Operator Chair Bespoke Colour Seat Myrrh Green
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever mechanism for gas lift, seat and backrest tilt controls
- Seat and backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
Select Product Options
Colour: Bespoke Myrrh Green
Back Colour: Black
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Lime |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 530-560mm |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 10.7kg |
| With Arms | No Arms |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 430-550mm |
| Seat Colour | Lime |
| Seat Depth | 410mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 3 is a fully comprehensive operator chair that provides functionality and comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.