‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus III Lever Task Operator Chair With Height Adjustable Arms Bespoke Colour Back And Seat Senna Yellow
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever mechanism for gas lift, seat and backrest tilt controls
- Seat and backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
Select Product Options
Colour: Bespoke Senna Yellow
Back Colour: Matching Bespoke Colour
Arms: With Height Adjustable Arms
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Yellow |
| Back Height | 530-560mm |
| Back Colour | Yellow |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Colour | Yellow |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 430-550mm |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 10.7kg |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 3 is a fully comprehensive operator chair that provides functionality and comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.