‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus XL Lever Task Operator Chair Bespoke Colour Seat Senna Yellow
Non-Returnable
- Large seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever independent seat and backrest mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
Select Product Options
Colour: Bespoke Senna Yellow
Back Colour: Black
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Width | 480mm |
| Back Type | High |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 570-640mm |
| Chair Colour | Yellow |
| Dimensions | 670x670x1000mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 440-560mm |
| Seat Depth | 470mm |
| Seat Colour | Yellow |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 530mm |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 13kg |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse XL is a fully comprehensive operator chair that provides extra functionality and comfort. A large and accommodating seat and backrest provide all day long comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Seat tilt tension can be adjusted to allow easy reclining and the backrest height can be easily adjusted via the ratchet mechanism.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.