‹ Prev
Next ›
Ergo Click Mesh Back With Headrest Bespoke Colour Seat Stevia Blue
Non-Returnable
- Designer mesh or fabric finish
- Multi functional synchronised tilt mechanism
- Adjustable lumbar support
- Seat slide included
- Ratchet adjustable arms and backrest
- 5D soft padded armrests
- Chrome robust frame and 5 star base
Select Product Options
Colour: Mesh & Bespoke Stevia Blue Fabric
Headrest: With Headrest
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Stevia Blue |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 705-790mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Type | High |
| Back Width | 470mm |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 660x660x1010mm |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Headrest Type | Fixed |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 24.1kg |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| Seat Depth | 460-490mm |
| Seat Colour | Stevia Blue |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 450-540mm |
| Style | Ergonomic Chairs |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Click with its fly by wire technology that puts key adjustments at your fingertips. The Ergo Click sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.