‹ Prev
Next ›
Esme Posture Chair With Height Adjustable Arms Black Fabric
1 Stock Available
- Esme Sculptured seat and back with kidney shaping for the ultimate in back support
- Comes with a height adjustable ratchet back and height adjustable arms
- Tilt action
- Black
Select Product Options
Colour: Black Fabric
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back Height | 675-750mm |
| Back Colour | Black |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Type | High |
| Back Width | 490mm |
| Chair Colour | Black |
| Dimensions | 630x610x1110mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 20kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Colour | Black |
| Seat Height | 420-520mm |
| Seat Depth | 490mm |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Esme |
| Type | Office Chairs |
Description
Performance, modern looks and multiple functions make the Esme chair one of our best sellers. Ergonomic seat and back promote good posture for all day comfort. Simple design, technically innovative and built to last, the Esme chair creates comfort for a hard working office.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.