‹ Prev
Next ›
Exacompta Guildhall Legal Double Pocket Wallet Foolscap Blue (Pack of 25) 214-BLU
- Capacity: up to 300 sheets of 80gsm paper
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Durable 315gsm sprint manila protects contents
- Double pocket legal wallet
- Perfect for storage and transport
- Size: foolscap
- Colour: blue
- Two pockets each with 35mm gusset
- Pack of 25
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 250x355mm |
| Capacity | 2x 35mm - 2 x 200 sheets |
| Closure | Fold Over Flap |
| Archival Quality | DIN6738 - 50 year archival quality |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | ExaClair Limited |
| Grammage/Thickness | 315gsm manilla |
| Style | Double Pocket Wallet |
| Wallet Weight | Heavyweight |
| Weight | 90g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Recyclable | 100% Recyclable |
Description
The Guildhall legal and professional filing range is manufactured exclusively from premium quality heavyweight 315gsm manilla, ensuring strength, durability and colour consistency required for the storage and protection of important documents. Made from 100% recycled material. Blue Angel certified. It also has superb archival qualities and is DIN 6738 certified. Ideal for filing or protecting papers on the move. Two pockets for storing loose papers.
Also Consider
-
Product Code: PE1295371 Stock Available
-
Product Code: WX10500843 Stock Available
-
Product Code: WX240014969 Stock Available
-
Product Code: HT30244
-
Product Code: PI9190X97 Stock Available
-
Product Code: GH147337 Stock Available
-
Product Code: JDK76303345 Stock Available
-
Product Code: 3M7188361 Stock Available
-
Product Code: KF10542417 Stock Available
-
Product Code: HT02808
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: PE1295371 Stock Available
-
Product Code: WX10500843 Stock Available
-
Product Code: WX240014969 Stock Available
-
Product Code: HT30244
-
Product Code: PI9190X97 Stock Available
-
Product Code: GH147337 Stock Available
-
Product Code: JDK76303345 Stock Available
-
Product Code: 3M7188361 Stock Available
-
Product Code: KF10542417 Stock Available
-
Product Code: HT02808