‹ Prev
Next ›
Exacompta Guildhall Probate Document Wallet 315gsm Green (Pack of 25) PRW2-GRN
7 Stock Available
- Full depth flap to help keep documents secure
- Holds up to 400 sheets
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Made from premium quality 315gsm manilla
- Probate wallets with extra capacity
- High capacity 75mm gusset
- Size: foolscap
- Colour: green
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Pack of 25
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Dimensions | 250x355mm |
| Country of Origin | UK |
| Capacity | 75mm |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Archival Quality | DIN6738 - 50 year archival quality |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 315gsm manilla |
| Wallet Weight | Heavyweight |
| Style | Legal Wallet |
| Weight | 70g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Recyclable | 100% Recyclable |
Description
This Exacompta Guildhall probate wallet is made from premium quality 315gsm manilla and features a high capacity 75mm gusset, and a full depth flap to help keep important legal documents secure. Each wallet can hold up to 400 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 25 green probate wallets, ideal for colour coordinated filing.
Also Consider
-
Product Code: PE1295371 Stock Available
-
Product Code: WX10500843 Stock Available
-
Product Code: WX240014969 Stock Available
-
Product Code: HT30244
-
Product Code: PI9190X97 Stock Available
-
Product Code: JDK76303345 Stock Available
-
Product Code: 3M7188361 Stock Available
-
Product Code: KF10542417 Stock Available
-
Product Code: HT02808
Alternative Products
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: PE1295371 Stock Available
-
Product Code: WX10500843 Stock Available
-
Product Code: WX240014969 Stock Available
-
Product Code: HT30244
-
Product Code: PI9190X97 Stock Available
-
Product Code: JDK76303345 Stock Available
-
Product Code: 3M7188361 Stock Available
-
Product Code: KF10542417 Stock Available
-
Product Code: HT02808