Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Maringa Teal |
| Back Width | 450mm |
| Back Height | 380mm |
| Frame | Chrome |
| Dimensions | 560x660x840mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Style | Visitors Chair |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 490mm |
| Seat Height | 490mm |
| Seat Width | 490mm |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 12kg |
Product Information
| Brand | Havanna |
| Type | Visitor Seating |
Description
Make the right impression in your boardroom or meeting room. Soft leather and strong cantilever frame with padded arms it is affordable yet sleek and modern.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.