‹ Prev
Next ›
Houston Heavy Duty Task Operator Chair Black Mesh Back Bespoke Colour Seat Myrrh Green
Non-Returnable
- Heavy duty construction
- Fully synchronous mechanism with multi lock function
- Height adjustable lumbar support
- Large soft upholstered seat
- Anti-shock tilting action
- Tension adjustment on tilt action
- Removable arms
Select Product Options
Colour: Bespoke Myrrh Green
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Mesh/Fabric |
| Country of Origin | China |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 670mm |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Type | High |
| Back Width | 620mm |
| Chair Colour | Lime |
| Dimensions | 750x720x1120mm |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Recommended Weight Limit | 205kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Width | 600mm |
| Seat Depth | 550mm |
| Seat Colour | Myrrh Green |
| Seat Height | 470-570mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| Weight | 25kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Houston |
| Type | Office Chairs |
Description
You spend a lot of time at your desk. You need a big, highly functional and super comfortable seating solution. Look no further than the Houston that is packed with features, a reinforced structure and has your comfort at the very heart of its design to ensure you sit ell all day every day. This also has a super weight rating of 32 Stone - 203KG
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.