‹ Prev
Next ›
HP 305 Original Ink Cartridge 2-ml Tri-color 3YM60AE
Stock is Available
- Original HP 305 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 305 ink cartridges work with: HP DeskJet 2300, 2700, 2700e, 2730, 2810e, 2820e, 2821e, 2822e, 2823e, 2825e, 2827e, 2842e, 4100, 4100e, 4134, 4210e, 4220e, 4222e, 4227e, 4230e; HP Envy 6000e, 6010, 6020, 6022, 6030, 6032, 6400e, 6420, 6420e, 6422, 6430, 6432
- 1 Cyan (~100 pages); 1 Magenta (~100 pages); 1 Yellow (~100 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for households, micro-businesses, and small offices printing a variety of everyday colour documents and photos.
- Depend on Original HP 305 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- HP 305 Tri-color Original Ink Cartridge
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 305 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 100 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 2 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| Country of origin | China, Vietnam, United States, Germany, Malaysia |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 50 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 177.6 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.28 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 193905429202; (302) 194441597325; (30N) 199642337527; (ABE) 193905429219; (NE1) 199642337572; (UUQ) 194441597318; (UUS) 193905429226 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193905429202, 194441597325, 199642337527, 193905429219, 199642337572, 194441597318, 193905429226 |
| Compatible ink types, supplies | Dye-based |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | HP 305 Tri-color Original Ink Cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for households, micro-businesses, and small offices printing a variety of everyday colour documents and photos.\nPrint crisp text and vivid colour photos for home and small business with HP Original Ink cartridges. Choose between cartridge sizes to match your printing volume and budget.[1]
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.