Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Myrrh Green |
| Dimensions | 460x650x470mm |
| Country of Origin | China |
| Frame Colour | Silver |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Kneeling Chairs |
| Seat Depth | 320mm |
| Seat Colour | Myrrh Green |
| Seat Width | 420mm |
| Seat Height | 470-600mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 8.3kg |
Product Information
| Brand | Kneeler |
| Type | Office Chairs |
Description
The kneeling stool is a perfect solution for home users, writers, illustrators and alike. Easy height adjustment allows the stool to be suited to users of all different leg lengths. The kneeling pads are suitably cushioned to ensure maximum comfort.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.