Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Maringa Teal |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 460x650x470mm |
| Frame Colour | Silver |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 8.3kg |
| With Arms | No Arms |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Seat Width | 420mm |
| Seat Colour | Maringa Teal |
| Seat Height | 470-600mm |
| Seat Depth | 320mm |
| Style | Kneeling Chairs |
Product Information
| Brand | Kneeler |
| Type | Office Chairs |
Description
The kneeling stool is a perfect solution for home users, writers, illustrators and alike. Easy height adjustment allows the stool to be suited to users of all different leg lengths. The kneeling pads are suitably cushioned to ensure maximum comfort.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.