- Pack of 10
- Colour: green
- Spine label holder
- A4 lever arch file
- Unique, patented mechanism opens 180 degrees for easy filing
- 80mm spine width provides 600 sheet capacity (80gsm)
- Metal shoes for protection
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Durable polypropylene construction
<
>
Leitz 180 Lever Arch File Poly 80mm A4 Green (Pack of 10) 10101055
11 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: GH0195383 Stock Available
-
Product Code: SB10151498 Stock Available
-
Product Code: LZ10102512 Stock Available
-
Product Code: KF011071883 Stock Available
-
Product Code: KF260502682 Stock Available
-
Product Code: JDB67004179 Stock Available
-
Product Code: JDF66368119 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSCĀ® Mix, 90% Recyclable |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Green |
| Dimensions | 81x285x318mm |
| Dimensions (WxDxH) | 81x285x318mm |
| Capacity | 600 Sheets |
| Country of Origin | Poland |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Recycled Percentage | 70% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Mechanism Size | 80mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | Yes |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Slotted Cover | Yes |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Weight | 490g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
| FSC | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
This Leitz lever arch file features a unique, patented mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The 80mm capacity can hold up to 600 sheets of A4 80gsm paper. The lever arch file also features wipe clean polypropylene covers, a thumb hole for easy retrieval from a shelf, metal shoes for durability and a spine label holder for quick identification of contents. This pack contains 10 green files.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
