Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Myrrh Green |
| Back Width | 440mm |
| Back Height | 410mm |
| Frame | Metal Frame |
| Dimensions | 600x510x870mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Visitors Chair |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Seat Depth | 490mm |
| Seat Height | 470mm |
| Seat Width | 500mm |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 18.5kg |
Product Information
| Brand | Metro |
| Type | Visitor Seating |
Description
Be a comfortable passenger in the Metro, a chair that delivers paramount comfort and quality engineering. The classically designed square tubed frame has a stylish extra-large mesh backrest that is curved to provide lumbar support. Built in armrests are included and the large airmesh upholstered seat continues to deliver seating excellence to make those conference and meetings a more enjoyable ride.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.