‹ Prev
Next ›
Olive Executive Chair
- Timeless Design with a Modern Twist: The Olive Executive Office Chair combines classic executive chair features with innovative design elements, including integrated wooden effect detailing, to create a stylish and unique seating option.
- Luxurious Upholstery: The Olive features quality, high-density poured foam cushioning, in addition to high-quality brown PU vegan leather upholstery - adding a touch of sophistication and elegance to any office space.
- Ergonomic Comfort: The Olive Executive Chair's supportive back design provides excellent support, ensuring a comfortable and ergonomic seating experience throughout the workday.
- Versatile Style: The chair's inspired design and wooden effect accents make it a perfect addition to a wide range of office environments, from traditional to contemporary settings.
- Trusted Functionality: Enjoy the tried and true features of an executive office chair, such as refined knee tilt reclining, with tension adjustment, adjustable seat height and fixed armrests.
Select Product Options
Colour: Brown
Product Details
General Information
| Colour | Brown |
| Material | Polyurethane |
| Back/Seat Action | Lock & Tilt |
| Back Type | High |
| Back Width | 480mm |
| Back Height | 580mm |
| Chair Colour | Brown |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 660x660x1030-1095mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Colour | Brown |
| Seat Depth | 480mm |
| Seat Height | 435-500mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 520mm |
| Style | Executive Chairs |
| Warranty | 5 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 23kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Olive |
| Type | Office Chairs |
Description
You really can reinvent the wheel - even the oldest, most trusted designs can be improved and adapted to create a product that offers the same quality, with added pizazz. The Olive brown PU leather office chair is the perfect example of this and benefits from the executive chair features that we all know and love, with the addition of integrated wooden effect detailing and inspired design throughout.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.