‹ Prev
Next ›
Onyx Ergo Posture Chair With Height Adjustable Arms With Headrest Bespoke Colour Seat Stevia Blue
Non-Returnable
- Contoured foam seat and backrest for maximum user comfort
- Triple lever multi-function mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- Adjust the back angle by 1-20 degrees
- Pump up lumbar support
- Adjust the seat angle by 1-15 degrees
- Seat slide
- Height adjustable arms
- Brushed aluminium 5 star base
- UK crib 5 foam and fabric
Select Product Options
Colour: Bespoke Stevia Blue
Back Colour: Black
Headrest: With Headrest
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Admiral Blue |
| Back Type | High |
| Back Width | 430mm |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 690-840mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Dimensions | 650x670x1180-1430mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Headrest Type | Adjustable |
| Weight | 22kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 440mm |
| Seat Depth | 460-510mm |
| Seat Colour | Admiral Blue |
| Seat Height | 495-570mm |
| Style | Ergonomic Chairs |
Product Information
| Brand | Onyx |
| Type | Office Chairs |
Description
The Onyx chair is a fresh, contemporary office chair that offers a range of inspired features such as a multi-functional asynchronous mechanism with multiple adjustments and a contoured foam seat and back for extra support and comfort. The Onyx is a top choice for a posture task chair. Available in black or blue fabric and Soft Bonded Leather upholstery options. Optional headrest variant available.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.