‹ Prev
Next ›
Portland II Mesh Back With Height Adjustable Arms Bespoke Colour Seat Tabasco Orange
Non-Returnable
- High density soft moulded bespoke fabric seat
- Contoured mesh backrest
- Two lever infinite lock mechanism
- Backrest angle adjustment
- Weight tilt tension control
- Height adjustable lumbar support
- Height adjustable padded arms
- Removable arms
Select Product Options
Colour: Bespoke Tabasco Orange
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Material | Mesh/Fabric |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 500mm |
| Back Width | 470mm |
| Back Type | Medium |
| Chair Colour | Orange |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 620x600x910mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 440-540mm |
| Seat Depth | 480mm |
| Seat Colour | Tabasco Orange |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 510mm |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 13kg |
Product Information
| Brand | Portland |
| Type | Office Chairs |
Description
The Portland 2 incorporates all the functionality of the popular Portland but also has the addition of an infinite locking mechanism.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.