Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Myrrh Green |
| Back Width | 440mm |
| Back Height | 480mm |
| Frame | Chrome |
| Dimensions | 590x550x940mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Visitors Chair |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 480mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 460mm |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 10.25kg |
Product Information
| Brand | Portland |
| Type | Visitor Seating |
Description
The vast and versatile Portland chair range is further extended with a choice of quality static seating. They are equipped with arms, chrome undercarriage and airmesh seat upholstery. This complementing range is suitable for the conference and visitor environments.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.