‹ Prev
Next ›
Portland Task Operator Chair Mesh Back With Height Adjustable Arms Bespoke Colour Seat Stevia Blue
Non-Returnable
- High density soft moulded bespoke fabric seat
- Contoured mesh backrest
- Single lever lock tilt mechanism
- Weight tilt tension control
- Height adjustable lumbar support
- Height adjustable arms
- Removable arms
Select Product Options
Colour: Bespoke Stevia Blue
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Admiral Blue |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 470mm |
| Back Height | 500mm |
| Back Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Dimensions | 620x600x910mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 13kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 510mm |
| Seat Height | 440-540mm |
| Seat Colour | Admiral Blue |
| Seat Depth | 480mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
Product Information
| Brand | Portland |
| Type | Office Chairs |
Description
The Portland operator-style chair is designed for ultimate comfort and functionality. It features a high-density soft moulded air mesh seat and a contoured mesh backrest with height adjustable lumbar pad, ensuring maximum support and breathability. The chair comes equipped with a single lever lock tilt mechanism and weight tilt tension control. Additional ergonomic features include height-adjustable arms, which can also be removed for added versatility. Experience superior comfort with the Portland operator-style chair.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.