Product Details
General Information
| Colour | Purple |
| Material | Mesh Back Chair |
| Chair Colour | Tansy Purple |
| Back Height | 390mm |
| Back Width | 460mm |
| Frame | Chrome |
| Dimensions | 560x610x820mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 13kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 470mm |
| Seat Depth | 460mm |
| Style | Visitors Chair |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Swift |
| Type | Visitor Seating |
Description
With generously proportioned seats, stunning looks and the inclusion of a comfortable, curved mesh back, the Swift family of chairs will keep your guests coming back for more. Stackable, lightweight and available in both a cantilever frame and 4 leg visitor frame version, the Swift will give your space the lift it needs.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.